Ostrze skaningowego mikroskopu tunelowego najczęściej wykonane jest z drutu wolframowego lub stopu platyny z irydem. Średnica takiego drutu mieści się najczęściej w przedziale 0.2 mm – 0.5 mm, dodatkowym uwarunkowaniem jest w tym przypadku rowek na ostrze w mikroskopie. Ostrze musi idealnie przylegać do odpowiadającego otworu lecz niekoniecznie na całej długości Z uwagi na fakt, że odległość ostrza od powierzchni badanej próbki może być rzędu kilku angstremów, do 1nm, należy odpowiednio spreparować końcówkę ostrza tak aby kryształ ustawiony był wierzchołkiem w jego stronę co pozwoli, aby na zakończeniu ostrza znajdował się dokładnie jeden atom. Ma to zdecydowany wpływ na precyzję pomiaru, siła oddziaływań atomów ostrza na atomy powierzchni powinna być rozłożona symetrycznie.

W tym celu drut nacina się przy pomocy kombinerek bądź innego narzędzia z ostrzem tnącym a następnie rozrywa pojedynczym dynamicznym ruchem przy pomocy na przykład cążek.

Preparacja ostrza [1]

Po tej operacji ostrze należy umieścić bezpośrednio w odpowiednim miejscu w mikroskopie, jakiekolwiek inne mechaniczne kontakty ostrza z otoczeniem mogą spowodować trwałe odkształcenia, które będą miały znaczny wpływ na wyniki pracy mikroskopu.