W Laboratorium Podstaw Nanotechnologii znajduję się mikroskop STM firmy Nanosurf™ wraz z aparaturą pereferyjną, nazywany przez producenta „Nanosurf easyScan 2 STM system”. Pakiet zawiera kompletny zestaw narzędzi do pracy z STM. System easyScan 2 jest systemem modularnym i może być w łatwy sposób rozszerzany o nowe kompatybilne elementy. Głównymi elementami systemu jest kontroler oraz jego oprogramowanie. Cały pakiet został przedstawiony na rysunku poniżej.

Pakiet firmy Nanosurf™ [1]

W skład pakietu wchodzą:

  1. Sterownik easyScanE-SPM™
  2. Skaningowy Mikroskop Tunelowy
  3. Zasilacz
  4. Przewód RS232 do połączenia komputer-sterownik
  5. Przewód zasilacza
  6. Platforma antywibracyjna
  7. Osłona przestrzeni roboczej wraz z lupą o przybliżeniu dziesięciokrotnym
  8. Zestaw narzędzi:
    • a, b: cążki do preparacji ostrza
    • c, d: pincety pomocnicze do pracy z próbkami
    • e: drut Pt/Ir 0.25mm
    • f: uchwyt próbki
    • g: zestaw próbek
  9. Dokumentacja i oprogramowanie easyScanE-Line™

Poniżej znajdują się Rysunki 1-2 przedstawiające mikroskop bez osłony.


Poniżej znajdują się Rysunki 3-4 przedstawiające rowek na ostrze.


Poniżej znajdują się Rysunki 5-7, przedstawiają one dwa ostrza spreparowane na potrzeby mikroskopu STM, przybliżone przy użyciu lupy z osłony.

Rysunek 7, ostrze w przybliżeniu

Podczas montażu ostrza w rowku należy upewnić się czy nie znajdują się w nim niepożądane elementy, które będą miały wpływ na stabilność ostrza w trakcie pracy. Ostrze powinno przylegać do powierzchni wewnątrz rowka, w sposób który nie spowoduje niepożądanego ruchu ostrza podczas pracy urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na dosunięcie ostrza maksymalnie do tylnej powierzchni mocowania tak aby ostrze się o nią oparło.


Poniżej znajdują się Rysunki 8-10 przedstawiające ostrze zamontowane w uchwycie oraz próbkę umieszczoną w sekcji roboczej urządzenia.

Rysunek 10, uszkodzone ostrze wraz z prostą pomocniczą

Rysunek 7 przedstawia względnie proste ostrze, które może posłużyć do pracy przy użyciu oprogramowania easyScan™. Rysunek 9 przedstawia natomiast ostrze, które w wyniku błędów podczas jego preparacji lub bezpośredniego uderzenia o powierzchnię próbki zostało znacznie odkształcone. Dobrze przedstawia to Rysunek 10 na którym to została naniesiona prosta pomocnicza. Ostrze uszkodzone w ten sposób według zaleceń producenta nie powinno być używane do skanowania, nawet jeśli nie było to spowodowane bezpośrednim uderzeniem.


Źródła:

[1] nanoSurf Operating Instructions, easyScan E-STM, wersja 2.0, KARIN HOOL, R. SUM, PIETER VAN SCHENDEL, JUNE 2003 BY NANOSURF AG, SWITZERLAND, PROD.:BT00655, R 0.2