Wysoce uporządkowany grafit pirolityczny (Highly Oriented Pyrolytic Graphite) znany jest w Polsce pod różnymi tłumaczeniami, innym z nich jest: Silnie zorientowany grafit pirolityczny.

Jest to bardzo czysta i uporządkowana postać syntetycznego grafitu.

Występuję tutaj większa niż w idealnym graficie odległość międzywarstwowa. Dla wysoko uporządkowanego grafitu pirolitycznego wartość ta wynosi 0,335 nm.

Średnica poszczególnych krystalitów HOPG znajduje się w zakresie 1-10 um.

Jest to materiał stosowany jako podłoże dla próbek przeznaczonych do badań w technikach mikroskopii skaningowej. Innym z zastosowań jest wykorzystanie HOPG jako próbki kalibracyjnej.

Materiał ten w analizie pierwiastkowej, w widmie daje wkład jedynie od węgla. Sam materiał składa się z wysoce uporządkowanych płaszczyzn atomów węgla.

rysunek 1, HOPG [2]

Dodatkową charakterystyką jest mały kąt rozwarcia mozaiki, który to bezpośrednio wpływa na orientacje i jakość płaszczyzn równoległych.

Standardowe próbki mają kąt mozaikowy w zakresie 3,5°±1,5°, podczas gdy próbki z lepiej uporządkowanymi płaszczyznami charakteryzują kątem mozaikowym w zakresie 0,8°±0,2° lub 0,4°±0,1°.

W strukturze tego materiału atomy węgla oddziałują silniej w tej samej płaszczyźnie niż pomiędzy atomami sąsiadujących płaszczyzn. Każdy z atomów w takiej płaszczyźnie sąsiaduję bezpośrednio z trzema innymi atomami. Rezultatem takiego ułożenia jest struktura tworzy charakterystyczny kształt ‚plastra miodu’.



Źródła:

[1] „Właściwości strukturalne kserożeli węglowych otrzymywanych poprzez katalityczną grafityzację kserożeli rezorcynowo-furfuralowych”, Vol. LX, Nr 2, 2011, Wojciech Kicińskim WAT, Wydział Nowych Technologii i Chemii

[2] „Wysoce uporządkowany grafit pirolityczny” <www.micro-shop.pl>

[3] „Silnie zorientowany grafit pirolityczny” <pl.qwe.wiki/wiki/Highly_oriented_pyrolytic_graphite>